2020 Award Winners

Share this article

The Bankstown Bulls Junior Rugby League Football Club held their Major and Team Awards in November.

Congratulations to all the winners.

Download: 2020 Award Winners

Bankstown RSL Service Award: Victor Barakat
Club Person of the Year: Brad Whigham
Lindsay Roach Junior Club Person of the Year: Gabriella Oliveira
Secretary’s Appreciation Award: Elias Nassif
Senior Player of the Year: Tylah Slate (u14)
Ray Farah Junior Player of the Year: Julius Brown (u12)
Bankstown RSL Female Player of the Year: Ve’a Tavita (u7)
Ryan Matterson U15 Player of the Year: Adam Noureddine (u15)
Marcelo Montoya Development Award: Jaylen Tuitama (u17)
Tom Tasker Encouragement Award: Elijah Taulaga (u13)
Senior Coach of the Year: Ian Collis (u15)
Junior Coach of the Year: Isaac Al Ruby (u11)
Manager of the Year: Matilda Faker (u16-G)
Team of the Year: Under 14

Thanks to the following for the sponsorship/donation of the major club awards:
Bankstown RSL Club – Service Award & Female Player of the Year
Men In Blinds & Barakat Family – Senior & Junior Coach of the Year
Odyssey Plumbing & Michael Rodrigues – Senior Club Person of the Year
Harry Mansour CBDJRL Life Member – Lindsay Roach Junior Club Person of the Year

5 YEARS PLAYING SERVICE
Amir Chahine (9)
Jarrah Dennis-Reid (10)
Junaid Sayadi (10)
Danny Tarabay (10)
Julius Brown (12)
Nour Noureddine (12)
Zaine Warwar (12)
Rabieh El Mohamed (13)
Shane O’Callaghan (13)
Assaad Dib (14)
Adam Derbas (14)
Masse Masae (15)
Adam Noureddine (15)
Download: 2020 5 Year Playing Service

TEAM BEST & FAIREST BEST & FAIREST R/UP COACHES AWARD
Under 5/B Hussain ALAEDDINE Hamzi HIJAZI Noah EL-AHMED
Under 5/W Morris NADER Sakiusa STANLEY-LIGAIVIU Zak MASRI
Under 6 Marcus TARABAY Nassar ISMAIL Arkan EL HAMID
Under 7/B Yusef HAJ OBEID Lorenzo STANLEY-LIGAIVIU Adrian TROSTEL
Under 7/W Ve’a TAVITA Ameera RAAD Harlem MARFLEET
Under 8 Simao VIEGAS SANTOS Jacob EL NAJJAR Micah GEAR
Under 9D1 Kaedis-Cordal ROEBECK Yassir ZRAIKA Amy TU’IFUA
Under 9D3 Lincoln MARFLEET Nikolas Urz SEDENO Tyrese FEALOFANI
Under 10 Dominik ATTEWELL Rahmy CHAMAS Emmarlyn MATIC
Under 11D1 Legion WILSON Mahmoud EL SANOUSSI Youssef SOLIMAN
Under 11D2 Motaz EL-HAMID Jawad YAGHI Adam YAGHI
Under 12 Julius BROWN Zaine WARWAR Kelela MATIC
Under 16-G Theresa FAKER Gabriella OLIVEIRA Veronica TAVITA

 

TEAM BEST & FAIREST BEST BACK BEST FORWARD COACHES AWARD
Under 13/S Elijah TAULAGA Tarek BAGHDADI Ahmad EL CHAMI Shane O’CALLAGHAN
Under 13/B Harry WILSON Ali ALAMEDDINE Etoniatuiviwa TURAGACA Marika KAITANI
Under 14 Tylah SLATE Cyrus STANLEY-TRAILL Joshua TONGA Filipe VUAKATAGANE
Super 15 Adam NOUREDDINE Filimoni VOLAU Mohamed CHAMMA Ahmed BAYLOUNEH
Under 16 Andrew MIKHAEL Faasipa TOASEFULU Mike PAESE Erastus AUNG
Under 17 Alaa CHAHINE Blake ANYAORAH Corey BALDWIN Omar OSMAN
Under 18 Regan GREGORIO William TUITUPOU Toetu Joseph FALETUAI Christian MOISIDIS

Bankstown Bulls Junior Rugby League Football Club Incorporated.